6 კლასის ინტეგრირებული გაკვეთილი"კვებითი ჯაჭვები".
პროექტი გაკვეთილი 1 კლასში"სავაჭრო ობიექტები"
პროექტი გაკვეთილი 1 კლასში"სავაჭრო ობიექტები"
გაკვეთილის თემა
|
გარემოს დაცვა
|
სწავლების საფეხური
|
I საფეხური. VI კლასი.
|
ინტეგრირებული საგნები
|
ბუნება. მასწ. ლეილა მეტრეველი.
ხელოვნება. მას. მაია ნადირაშვილი.
მუსიკა. მასწ.თამარ კოჭლამაზაშვილი.
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
12 მოსწავლე. განსაკუთრებული საჭიროების მქონე არ
არის.
|
გაკვეთილის მიზანი
|
მოსწავლეები გააცნობიერებენ ბუნებაში ადამიანის უხეში
ჩარევით გამოწვეულ უარყოფით შედეგებს.იმსჯელებენ დაცული ტერიტორიების , წითელი ნუსხისა
და წითელი წიგნის მნიშვნელობაზე გარემოს
დაცვის საქმეში.
განუვითარდებათ
დაკვირვების ,აღწერის უნარ- ჩვევები და გარემომცველ გარემოზე მზრუნველობითი
დამოკიდებულება.
|
ეროვნული სასწავლო გეგმით მისაღწევი შედეგები(ინდიკატორები)
|
ბუნ.VI.10.მოსწავლეს
შეუძლია გარემოსდაცვითი ღონისძიებების გატარება,
მათი მნიშვნელობის აღწერა და დასაბუთება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
· აღწერს
ბუნებაში ადამიანის უხეში ჩარევით (მაგ.,
ტყეების ჩეხვა, არასწორი მორწყვა, წყლისა და ნიადაგის დაბინძურება) გამოწვეულ უარყოფით შედეგებს, აყალიბებს
საკუთარ მოსაზრებებს მათი თავიდან აცილების საშუალებებზე;
·
ჩამოთვლის
საქართველოში არსებულ დაცულ ტერიტორიებს და საუბრობს მათ მნიშვნელობაზე;
·
იყენებს
სხვადასხვა წყაროს (მაგ. საქართველოს
წითელი ნუსხა, წითელი წიგნი) დაცული ობიექტების შესახებ ინფორმაციის
შესაგროვებლად და მონაწილეობს გარემოსდაცვითი იდეების პოპულარიზაციაში;
·
გამოხატავს
საკუთარ დამოკიდებულებას ბუნებრივი რესურსების უკანონო გამოყენების მიმართ
სააგიტაციო პლაკატების და ბუკლეტების საშუალებით.
·
saxviTi xelovneba
s.g.VI.1 moswavles SeuZlia
mizanmimarTulad gamoiyenos saxviTi xelovnebis elementebi da principebi
namuSevris Seqmnisas.
·
iyenebs ferTa gradacias.
·
Aakvirdeba da asaxavs saganTa Tanafardobas
da proporcias(martivad)
s.g.VI.4.moswavle acnobierebs
samyaros rogorc mravalferovani grZnobebisa ideebis wyaros da SeuZlia maTi
gamosaxva namuSevarSi.
·
iRebs ideebs sxva sagnebSi ganvlili
masalidan da gamosaxavs maT namuSevarSi.
·
namuSevarSi gadmoscems bunebis movlenebze
dakvirvebis Sedegebs.
მუს.VI. 2. მოსწავლეს შეუძლია სიმღერა მარტო
და სხვებთან ერთად.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
თანაკლასელებთან ერთად მღერის აკორდებს;
·
მღერის მარტო, წყვილში, გუნდში ერთ- და
ორხმიან სიმღერებს ხალხური და კლასიკური
რეპერტუარიდან;
·
მღერის კანონის ტიპის სავარჯიშოებს, სიმღერებს;
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
გამოვიყენებ განმავითარებელ შეფასების ტიპს-კომენტაერებთ
შეფასებას.განმსაზღვრელ შეფასების ტიპს-ქულებით შეფასებას. მოსწავლეები შეაფასებენ საკუთარ და
ერთმანეთის ნამუშევრებს.
შევაფასებ ჯგუფურ სამუშაოს და ინფორმაციის
მოძიებას .
|
სასწავლო მასალა და რესურსები
|
B”buneba
6”- m.bliaZe,r.axvlediani, d.kereseliZe-“bakur sulakauri.’
‘’xelovneba
6.”-n.maWaraSvili,m.maWaraSvili,n.jabua. “meridiani”
musika 6”-m.oTiaSvili. “wyarosTvali
„საქართველოს წითელი წიგნი“.
„ჩვენი ღირსებანი“კ.ხარაძე, ზ.სეფერთელაძე, ე.დავითაია-„წიგნიერი“.
ხელთათმანები, პარკები, სათლი, ცოცხი, აქანდაზი.
'
დაფა, ცარცი,თაბახის ფურცლები, ფერადი ფანქრები, ფორმატის
ქაღალდი,ფოტოაპარატი.მოსწავლეების მიერ შესრულებული“ წთელ წიგნში“ შესული ზოგიერთი
მცენარის ნახატები.
ინტერნეტი.
ka.wikipedia.org/wiki/დაცული_ტერიტორია |
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
|
AAშესავალი(2
წთ.)A
aAorganizaciuli-moswavleTa daswrebis aRricxva;
b.gakveTilis Temisa da miznebis gacnobა
I აქტივობა .გონებრივი იერიში(5წთ) მთელი კლასი.
კლასს მივმართავ გაკვეთილის მთავარი კთხვით: მსოფლიოში
ყოველდღიურად 50-100 სახეობა იკარგება. რა არის ამის მიზეზი?
მოსწავლეების
სავარაუდო პასუხი იქნება ადამიანების საქმიანობა, სტიქიური მოვლენები. მოწავლეებს ვთხოვ,
ჩამოთვლონ ადამიანის ის საქმიანობები, რომლებმაც შეცვალეს ჩვენი პლანეტის ბუნებრივი
გარემოს პირვანდელი სახე, მე კი მათ ჩამონათვალს
დავაფიქსირებ დაფაზე.
II აქტივობა.პრეზენტაცია.( 10წთ) ინდივიდუალური.
მოსწავლეები საქართველოს დაცული ტერიტორიების შესახებ მოძიებულ ინფორმაციას გააცნობენ ერთმანეთს და დაუსვამენ ერთმანეთს კითხვებს დაცული ტერიტორიების შესახებ უკეთ
ინფორმირების მიზნით.
III აქტივობა.როლური თამაში.(13წთ)მთელი კლასი.
წრმოადგენენ შავი ზღვისპირა მცენარეების ჩივილს,რაც
გამოწვეულია გადაშენების საფრთხით . აქვე წარმოადგენენ მათ მიერ შესრულებულ“ წითელ
წიგნში " შესულ ზოგიერთი მცენარის ნახატს, რომელიც წინასწარ დავალების სახით ჰქონდათ
მიცემული.
IV აქტივობა .გარემოს დაცვითი ღონისძიებების შემუშავება.(8წუთი).ჯგუფური.
კლასს დავყოფ 3ჯგუფად თითოეული ჯგუფი წარმოადგენნს
გარემოს დაცვით ღონისძიებებს.ჯგუფები გაეცნობიან ერთმანეთის ნამუშევრებს და დასვამენ
კითხვებს. მოახდენე როგორც საკუთარი ასევე სხვების ნამუშევრის შეფასებას.
V აქტივობა.
სიმღერის “მოვიარე საქართველო შესრულება.“5წუთი .მთელი კლასი.
მოსწავლეები მასწავლებლის ხელმძღვანელობით შეასრულებენ სიმღერას.
VI აქტივობა. საშინაო დავალება(.2წუთი.)მთელი კლასი.
პლაკატის „დავიცვათ დედა ბუნება“ შექმნა.
II დღე.
I.აქტივობა.პლაკატების წარდგენა. ჯგუფური. (10 წუთი) ჯგუფები წარმოადგენენ მათ მიერ შექმნილ პლაკატებს და გააკრავენ სკოლის დერეფანში.
II აქტივობასკოლის მიმდებარე ტერიტორიის დასუფთავება. მთელი კლასი(90 წუთი)
|
jgufuri muSaobis sqema
kriteriumebi
|
jgufis muSaoba warumatebulia
(1-4)
|
jgufis muSaoba damakmayofilebelia
(5-7)
|
jgufis muSaoba warmatebulia
(8-10)
|
jgufis wevrebis CarTuloba muSaobaSi
|
Yyvela ar aris CarTuli
|
Uumravlesoba CarTulia
|
Yyvela CarTulia
|
urTierTmosmenisa da azris gaziarebis unari
|
Aar usmenen erTmaneTs, ar iziareben erTmaneTis azrs
|
xmauroben, naklebad iziareben erTmaneTis azrs
|
Uusmenen erTmaneTs,iziareben erTmaneTis azrs
|
instruqciis mixedviT muSaoba
|
zustad ver miyvebian instruqcias
|
Nnawilobriv miyvebian instruqcias
|
muSaoben instruqciis mixedviT
|
Ddrois limitis dacva
|
ver etevian gansazRvrul droSi
|
umniSvnelod gadaacdenen dros
|
icaven drois limits.
|
Llideris roli
|
Llideri ver marTavs jgufis muSaobas
|
Llideri zogjer axerxebs muSaobis warmarTvas
|
Llideri efeqturad marTavas jgufid muSaobas
|
თარიღი:
|
ინფორმაციის
მოძიების შეფასება
|
|||||||||
მოსწავლე
|
შეფასების
კრიტერიუმები
|
|||||||||
ინფორმაციის
წყაროების არჩევა
|
მოძიებული
ინფორმაციის კვლევის მიზანთან
შესაბამისობა
|
მოძიებული
ინფორმაციის ორგანიზება
|
ქულათა
მაქსიმალური რაოდენობა
|
|||||||
0-3
|
0-4
|
0-3
|
10
|
|||||||
1.
|
||||||||||
2.
|
||||||||||
3.
|
||||||||||
4.
|
||||||||||
5
|
||||||||||
6.
|
||||||||||
7.
|
||||||||||
გაკვეთილის თემა
|
ენდოკრინული სისტემის მოქმედების პრინციპები.ჰორმონები-ინფორმაციის გადამტანი
მოლეკულები.
|
||||||||||||||||||||||
სწავლების საფეხური
|
საბაზო. VIII კლასი.
|
||||||||||||||||||||||
ინტეგრირებული საგნები
|
ბიოლოგია. მასწ. ლეილა
მეტრეველი.
მათემატიკა. მასწ. ელზა
გურასპაშვილი.
სპორტი. მასწ. ხათუნა
ოთიაშვილი.
|
||||||||||||||||||||||
მოსწავლეთა პროფილი
|
19 მოსწავლე. სპეციალური საჭიროების არ არის.
|
||||||||||||||||||||||
გაკვეთილის მიზანი
|
მოსწავლეები გააცნობიერებენ ფიზიკური დატვირთვის შედეგად ორგანიზმში
მიმდინარე ცვლილებებს,რომელსაც დაუკავშირებენ ნერვულ და ენდოკრინულ სისტემების მოქმედებას.გაიგებენ
ჰორმონების მოქმედების პრინციპებს.
ჩაატარებენ ექსპერიმენტს და მიღებულ შედეგებზე დაყრდნობით გამოიტანენ
დასკვნებს.
დაკვირვების,აღწერის,ანალიზისა და მიღებულ მონაცემთა სხვადასხვა გამომსახველობითი
საშუალებებით გამოსახვის უნარ-ჩვევების განვითარება.
|
||||||||||||||||||||||
ეროვნული სასწავლო გეგმით მისაღწევი შედეგები.(ინდიკატორები.)
|
ბიოლოგი
ბიოლ.VIII.6.მოსწავლეს შეუძლია დაასაბუთოს ადამიანის ორგანიზმის
მარეგულირებელი სისტემების მნიშვნელობა.
·
საკუთარ თავზე აკვირდება ორგანიზმში განვითარებულ
პროცესებს (მაგ., პულსის აჩქარება-შენელება, სუნთქვის სიხშირის შეცვლა, ოფლიანობა, წნევის მომატება) გარემოს ცვლად პირობებში და მსჯელობს ნერვული და ენდოკრინული სისტემის შეგუებითი მოქმედების შესახებ;
·
მსჯელობს ორგანიზმისათვის
ნერვული და ჰუმორული სისტემების მაკოორდინირებელ მნიშვნელობაზე;
·
კვლ.VIII.4.მოსწავლეს შეუძლია მონაცემთა ანალიზი და შეფასება.
·
აანალიზებს
მონაცემებს და გამოიტანს დასკვნებს;
·
ადარებს დასკვნებს გამოთქმულ ვარაუდს.
სპორტი
სპ.VII-IX.2.
მოსწავლეს აქვს უნარი დააკავშიროს ფიზიკური აქტივობა საკუთარ ფიზიოლოგიურ და
ფსიქოლოგიურ განვითარებასთან.
·
აცნობიერებს ფიზიკური აქტივობისა და ჯანსაღი ცხოვრების წესის
კავშირს სხეულისა (საყრდენ-მამოძრავებელი სისტემის) და შინაგანი ორგანოების (გულსისხლძარღვთა,
სასუნთქი გზების, საკვების მომნელებელი, გამომყოფი სისტემა) ნორმალურად ფუნქციონირებასთან;
·
სპ.VII-IX.5. მოსწავლეს შეუძლია მონაწილეობა მიიღოს სპორტულ აქტივობებში, რომლებიც
აუმჯობესებს მის ჯანმრთელობას.
·
აწარმოებს ჩანაწერებს მიმდინარე სპორტული აქტივობებისა და აქედან გამომდინარე
ფიზიკური მდგომარეობის შესახებ.
·
მათემატიკა
მათ. VIII.4. მოსწავლეს შეუძლია
გამოთვლებთან დაკავშირებული ამოცანების ამოხსნა.
|
||||||||||||||||||||||
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
შეფასდება ექსპერიმენტის ჩატარების, მონაცემთა აღრიცხვის, მათემატიკური
დამუშავებისა და ანალიზის უნარები. გამოვიყენებ
განმსაზღვრელ შეფასების ტიპს ჯგუფური მუშაობა შეფასების რუბრიკისა და ექსპერიმენტის
შეფასების რუბრიკი საშუალებით და განმავითარებელ სეფასების ტიპს კომენტარების საშუალებით.
|
||||||||||||||||||||||
სასწავლო მასალა და რესურსები
|
სახელმძღვანელო “ ბიოლოგია VIII კლასი“ნ.ზაალიშვილი, ნ.იოსებაშვილი.-
„ტრიასი“.
„მათემატიკა VIII კლასი“
ჯგუფური მუშაობის ინსტრუქციები.
ფონენდოსკოპი- 3, წნევის საზომი აპარატი-
3 , წამმზომი -3,ბურთი-
2. თაბახის ფურცლები, კალმები.
|
||||||||||||||||||||||
გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი
|
I გაკვეთილი(45
წუთი)
A ფაზა(მოლოდინის განსაზღვრა)შესავალი 2 წთ. ა) საორგანიზაციო ეტაპი- მოსწავლეთა დასწრების აღრიცხვა. ბ) გაკვეთილის თემის და მიზნების გადაცემა. I.აქტივობა- გონებრივი იერიში 5 წთ. მთელ კლასთან. კლასს მივმართავ გაკვეთილის მთავარი კითხვით: „ ფიზიკური დატვირთვის შემდეგ რა ცვლილებები ხდება ადამიანის ორგანიზმში როგორ ფიქროთ , რა იწვევს მათ? „ მოსწავლეები გამოთქვამენ საკუთარ აზრებს, მათ მიერ გამოთქმულ აზრებს ვაფიქსირებ ცნების რუკაზე, რომელიც წინასწარ მაქვს გამზადებული ფორმატის ქაღალდზე. ეს აქტივობა ხელს შეუწყობს არსებული ცოდნის განმტკიცებას და მოსწავლეებს განაწყობს ახალი ცოდნის მისაღებად. B ფაზა ცოდნის კონსტრუირება II.აქტივობა. ახალი მასალის წარდგენა ექსპერიმენტის საშუალებით.ჯგუფური.(15 წუთი) კლასს დავყოფ 3 ჯგუფად თითოეულ ჯგუფში 6-7 მოსწავლე, გადავცემ სამუშაოს ინსტრუქციას და საჭირო მასალას. თითოეულ ჯგუფში ერთ წევრს გაუზომავენ წნევას, პულსს და სუნთქვის სიხშირეს, ფილტრის ქაღალდით შეამოწმებენ გამოეყოფათ თუ არა ოფლი შუბლზე. მიღებულ მონაცემებს შეიტანენ ცხრილის შესაბამის უჯრაში.ამი9ს შემდეგ გაზომავენ იგივე პარამეტრებს 5 წუთიანი ვარჯიშის შემდეგ შეავსებენ ცხრილს და გამოითვლიან თითოეული პარამეტრის პროცენტულ ცვლილებას.
III აქტივობა.
შედეგების პრეზენტაცია.ჯგუფური.6 წუთი.
ჯგუფური ჯგუფები წარმოადგენენ საკუთარ ნამუშევრებს, დაუსვამენ ერთმანეთს კითხვებს და იმსჯელებენ თუ რატომ გაძლიერდა ორგანიზმის სხვადასხვა სისტემების მუშაობა. IV აქტივობა. მასწავლებლის მინი- ლექცია:“ჰორმონების მოქმედების მექანიზმი“ მთელი კლასი.(8 წუთი) წიგნში მოცემული ილუსტრაციის გამოყენებით მოსწავლეებს ვუჩვენებ თუ როგორ პასუხობს ჰორმონის ბრძანებას სამიზნე ორგანოს უჯრედი მეტაბოლზმის ცვლილებას. C რეფლექსია V აქტივობა გაკვეთილის შეჯამება.მთელი კლასი.(4 წუთი) II დღე.
I გაკვეთილი(45
წუთი)
A ფაზა(მოლოდინის განსაზღვრა)შესავალი 2 წთ. ა) საორგანიზაციო ეტაპი- მოსწავლეთა დასწრების აღრიცხვა. ბ) გაკვეთილის თემის და მიზნების გადაცემა. I აქტივობა.(ინდივიდუალური)1 წუთი. პულსის განსაზღვრა. თითოეული მოსწავლე დაითვლის პულსს მოსვენებულ მდგომარეობაში 1 წუთის განმავლობაში(A). II აქტივობა .(მთელი კლასი)5 წუთი გონებრივი იერიში: ყველა ადამიანი ერთნაირად ეგუება გარემოს მიერ წამოყენებულ სხვადასხვა მოთხოვნებს? მოსწავლეების სავარაუდო პასუხი იქნებაგავარჯიშებული ორგანიზმი უფრო მეტად ეგუება ვიდრე გაუვარჯიშებული. B.ფაზა. სიღრმისეული წვდომა. III.აქტივობა.15წუთი სპორტული შეჯიბრების ჩატარება. კლასი დაიყოფა 2 ჯგუფად და შეეჯიბრებიან ერთმანეთს ორმხრივ კალათბურთში და სირბილში. III აქტივობა.ჯგუფური12 წუთი გაკაჟების კოეფიციენტის განსაზღვრა. კლასი დაიყოფა 3 ჯგუფად გამოითვლიან თითოეული წევრის გაკაჟების კოეფიციენტს შემდეგი ფორმულით: K=100 შედეგებს მოძებნიან ცხრილში და ააგებენ დიაგრამას.
IV აქტივობამიღებული შედეგების პრეზენტაცია. ჯგუფური.10 წუთი) წარმოადგენენ თავიანთ ნამუშევრებს დაუსვამენ ერთმანეთს კითხვებს და დაადგენენ, რომ გავარჯიშებული და გაუვარჯიშებული ადამიანის გაკაჟების კოეფიციენტი განსხვავებულია გაკაჟების კოეფიციენტზეა დამოკიდებული თუ რამდენადაა გავარჯიშებული ადამიანის გულ-სისხლძარღვთა სისტემა და შესაბამისად გაკაჟების კოეფიციენტზეა დამოკიდებულია ადამიანის ფიზიკური აქტივობა. |
ექსპერიმენტის
შეფასების რუბრიკა
კვლევის მიზნის
განსაზღვრა
|
საჭირო ინვენტარის
განსაზღვრა
|
კვლევის შედეგის ვარაუდი
|
კვლევის მიმდინარეობის
აღწერა
|
მონაცემების აღრიცხვა
|
მონაცემთა ანალიზი
|
დასკვნის
გამოტანა
|
ქულათა მაქსიმალური რაოდენობა
|
|
0-2
|
0-1
|
0-1
|
0-2
|
0-1
|
0-2
|
0-1
|
10
|
|
1.
|
||||||||
2.
|
||||||||
3.
|
||||||||
4.
|
||||||||
5
|
||||||||
6.
|
||||||||
7.
|
jgufuri muSaobis sqema
swavlebis safexuri
|
dawyebiTi. VI klasi.
|
gakveTilis Tema
|
kvebiTi jaWvebis modelireba
|
integrirebuli sagnebi
|
Bbuneba
maswavlebeli: l.metreveli.
xelovneba maswavlebeli:.nadiraSvili.
musika
maswavlebeli:T.koWlamazaSvili.
|
moswavleTa profili
|
12 moswavle. specialuri saWiroebis mqone ar aris.
|
gakveTilis mizani
|
Aam gakveTilis saSualebiT moswavleebi SeZleben
sxvadasxva saganSi(buneba,xelovneba,musika)miRebuli codnis erTmaneTTan
dakavSirebas da kvebiTi jaWvebis warmodgenas sxvadasxva gamomsaxvelobiTi
saSualebebiT.
ganuviTardebaT dakvirvebis, aRweris,komunikaciis
unar-Cvevebi,garemosadmi mzrunvelobisa da pasuxismgeblobis grZnoba.
|
Eerovnuli saswavlo gegmiT misaRwevi Sedegebi.
(indikatorebi)
|
Bbuneba.
Bbun.VI.1
moswavles SeuZlia nacnobi bunebrivi garemos magaliTze gansazRvros martivi
kvebiTi kavSirebi.
·
Nnacnobi bunebrivi garemos
magaliTze adgens martiv kvebiT jaWvebs.(mag.balaxi-kalia
–xvliki-gveli-arwivi.)sxvadasxva gamomsaxvelobiTi saSualebebis daxmarebiT.
·
Aamoicnobs da asaxelebs erTsa
da imave garemoSi kvebiTi jaWvis ramdenime magaliTs.
·
Gganasxvavebs cxovelebs kvebis
niris mixedviT(balaxismWameli,xorcismWameli,nairmWameli)
saxviTi
xelovneba
s.g.VI.1
moswavles SeuZlia mizanmimarTulad gamoiyenos saxviTi xelovnebis elementebi da
principebi namuSevris Seqmnisas.
·
iyenebs ferTa gradacias.
·
Aakvirdeba da asaxavs saganTa
Tanafardobas da proporcias(martivad)
s.g.VI.4.moswavle
acnobierebs samyaros rogorc mravalferovani grZnobebisa ideebis wyaros da
SeuZlia maTi gamosaxva namuSevarSi.
·
iRebs ideebs sxva sagnebSi
ganvlili masalidan da gamosaxavs maT namuSevarSi.
·
namuSevarSi gadmoscems bunebis
movlenebze dakvirvebis Sedegebs.
Mmusika.
Mmus.VI.1.moswavles
SeuZlia improvizaciul savarjiSoebSi monawileoba.
·
simReriT aboloebs maswavleblis
an Tanaklaselis mier dawyebul melodias, upasuxebs musikalur frazas.
Mmus.VI.7.
moswavles SeuZlia mosmenili musikaluri nawarmoebis ganxilva da Sefaseba.
·
Ggadmoscems Tavis
STabeWdilebebs sityvierad, naxatiT, Canaweris saxiT.
B
|
Sefasebis
sagani da procedurebi
|
გაკვეთილზე შევაფასებ ზეპირ პრეზენტაციას და ჯგუფურ სამუშაოებებს.
შეფასებისას გამოვიყენებ განმავითარებელ da ganmsazRvrel შეფასების ტიპს, კომენტარებით შეფასებას, მოსწავლეთა თვითშეფასებისა და ურთიერთ შეფასების სისტემას.
|
saswavlo masala da saWiro resursebi
|
B”buneba 6”- m.bliaZe,r.axvlediani,
d.kereseliZe-“bakur sulakauri.’
‘’xelovneba 6.”-n.maWaraSvili,m.maWaraSvili,n.jabua.
“meridiani”
M”musika 6”-m.oTiaSvili. “wyarosTvali”'
Fferadi fanqrebi,flomasterebi,feradi
furclebi,formatis furceli, webo, webovani lenti,plastelini,makrateli- 3, dafa, carci,
moswavlis rveuli, kalami, Ffotoaparati.
jgufuri muSaobis sqema, Sesasrulebeli saamuSaos
instruqciebi.
-
|
gakveTilis msvleloba da menejmentiGGGAGAGGA
|
1.Sesavali.(3wT)
aAorganizaciuli-moswavleTa daswrebis aRricxva;
b.gakveTilis Temisa da miznebis gacnoba
2.winare codnis gaaqtiureba kiTxvebis
saSualebiT.(10wT.) mTeli klasi.
a.ra aris kvebiTi jaWvi? ras aCvenebs igi?
b.romel organizmebs ewodebaT mwarmoeblebi? ras
awarmoeben isini?
g.romeli organizmebia momxmareblebi? Aase ratom
ewodebaT maT?
d.romeli organizmiT iwyeba kvebiTi jaWvi?
e.kvebis tipis mixedviT ramden jgufad
iyofiancxovelebi? daasaxeleT magaliTebi.
v.moifiqreT
da CawereT rveulSi martivi kvebiTi jaWvis magaliTebi.
4.simReris”Txa da venaxis Sesruleba.(5wT) mTeli klasi
.
5.kvebiTi jaWvebis modelireba sxvadasxva gamomsaxvelobiTi
saSualebebiT.(18wT) jgufuri.
კლასი წინასწარ დაყოფილია 3 ჯგუფად, ჯგუფის ლიდერები
„ჯადოსნური კალათიდან“
ამოიღებენ ბარათს, რომელზეც აღნიშნულია ჯგუფის ნომერი შესაბამისი ლოგოთი და გვიჩვენებს შესასრულებელ სამუშაოს. ჯგუფებს გავაცნობ შესასრულებელი სამუშაოს ინსტრუქციას da gadavcem jgfuri
samuSaos sqemas.
I jgufi-“rgoli”-feradi zolebis gamoyenebiT Seqmnis kvebiTi
jaWvis or models.
II jgufi-“fanqari”-“Txa da venaxis” mixedviT
naxatis saxiT warmoadgens kvebiTi jaWvis models.
III jgufi-“Tixa” –“Txa da venaxis” mixedviT
plastelinis gamoyenebiT warmoadgens kvebiTi jaWvis models.
6.namuSevrebis prezentacia da Sefaseba(9wT) jgufuri.
GGჯგუფები წარმოადგენენ საკუთარ ნამუშევრებს, დაუსვამენ ერთმანეთს კითხვებს და მოახდენენ ნამუშევრების შეფასებას.
|
No comments:
Post a Comment